Czy prowadzenie autolawety wymaga specjalnych uprawnień?
Samochód z przyłączoną platformą przewoźniczą to autolaweta, którą wynajmuje się w przypadku nagłej awarii pojazdu lub nieoczekiwanego wypadku drogowego. Służy również do przewozu samochodów kupionych za granicą, specjalistycznego sprzętu lub pojazdów rolniczych. Taki przewóz zleca się najczęściej firmie oferującej usługi holowniczo – przewoźnicze.
Doskonałą alternatywą dla korzystania z usług holowniczych (już z kierowcą) jest wynajem autolawety na własny użytek. Ta opcja bardzo dobrze sprawdza się w przypadku firm, które realizują kilka przewozów w miesiącu, a także osób prywatnych, u których przewóz odbywa się sporadycznie. Wątpliwość, która może się jednak rodzić, polega na tym, czy wynajmujący, który ma zamiar prowadzić autolawetę, potrzebuje dodatkowych uprawnień.
Autolaweta na użytek własny – czy potrzebne są dodatkowe uprawnienia?
Do prowadzenia pojazdu lub zestawu pojazdów z przyczepą o masie nieprzekraczającej 3500 kg wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Dotyczy to zarówno busów, samochodów dostawczych, jak i autolawet. Jest jednak jeden warunek – samochód, platforma oraz załadunek autolawety nie mogą łącznie ważyć więcej. Ponadto pojazd przewożony nie może być cięższy od samochodu przewoźniczego. Jeśli jest inaczej, koniecznością jest wyrobienie prawa jazdy kategorii C1, które oczywiście kończy się egzaminem praktycznym.
Informacje na temat ciężaru autolawety oraz przewożonego pojazdu ujęte są w dowodzie rejestracyjnym. Podczas kontroli przez policję może być wymagane jego okazanie, a w przypadku jakichkolwiek uchybień i nieprawidłowości – kierowca naraża się na mandat karny lub zatrzymanie dowodu.
Najważniejsze zalety autolawet
Mówiąc o zaletach autolawet, można porównać je ze standardowymi lawetami – większymi i mniej stabilnymi. Oferowane przez nas autolawety mają mniejsze gabaryty, a ponadto dzięki wbudowanej platformie, zapewniają większe bezpieczeństwo przewożonemu pojazdowi. W zwykłych lawetach do samochodu przewoźniczego zamontowany jest wyłącznie hak, który może się zerwać lub uszkodzić. Nie bez znaczenia jest również ilość zużytego paliwa, która jest zdecydowanie niższa w autolawetach. Przekłada się to na ogólne koszty użytkowania – korzystniejsze niż w przypadku lawet. Połączenie platformy z samochodem zdecydowanie ułatwia wykonywanie manewrów drogowych, takich jak cofanie lub wykonywanie skrętów.