Jak przewozić na lawetach samochody zabytkowe?
Samochody zabytkowe przedstawiają dużą wartość zarówno sentymentalną, jak i historyczną. Wiele modeli nie zostanie już nigdy wyprodukowanych. O zabytki motoryzacji powinno się dbać, aby zachować je dla kolejnych pokoleń, w jak najlepszym stanie. Samochody zabytkowe są dla pasjonatów motoryzacji perełkami, którymi chętnie chwalą się na wystawach i pokazach, lub z przyjemnością je podziwiają. Nie wszystkie samochody historyczne są na tyle sprawne, aby poruszać się nimi po drogach. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem ich przewożenia są lawety. Dowiedz się, w jaki sposób przewozić na nich samochody zabytkowe.
Dlaczego transport lawetą jest bezpieczny dla samochodów zabytkowych?
Wybór lawety jest uzależniony od gabarytów pojazdu, który chce się przewieźć. Dopasowanie rozmiarów lawety do wymiarów samochodu pozwala na jego optymalne posadowienie i zabezpieczenie na czas jazdy. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ładunku, jak również użytkowników dróg jest priorytetem. Dla mniejszych pojazdów, których ciężar razem z lawetą nie przekracza 3,5 tony, wystarczy długa na 5 m laweta dwuosiowa. Jeśli zabytkowy pojazd potrzebuje więcej miejsca, warto wypożyczyć lawetę trzyosiową o długości 8 m.
Ważny jest także typ lawety. Do przewozu samochodów zabytkowych poleca się lawety z płaską platformą, ponieważ są bezpieczne i wyposażone w nowoczesne podnośniki, takie jak elektryczna wciągarka. Ułatwi ona ładowanie i rozładunek lawety oraz zminimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku.
Jakie są możliwości przewożenia lawetą aut historycznych?
W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na wynajęcie lawety razem z usługami kierowcy lub bez niego. Druga opcja jest bardziej opłacalna, szczególnie kiedy dosyć często zachodzi potrzeba wynajmu lawety.
Prędkość, z jaką można poruszać się po drogach razem z lawetą, różni się poza obszarem zabudowanym i dochodzi do maksymalnie 70 km/h na drogach krajowych i 80 km/h na drogach szybkiego ruchu.
Jak z pomocą lawety przewozić samochody zabytkowe?
Samochody zabytkowe ze względu na swoją wartość historyczną powinny być transportowane z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa, takich jak wzmożona czujność przy załadunku i rozładunku czy więcej zabezpieczeń mocujących.
Przed wyruszeniem w trasę trzeba dobrać odpowiedni hak holowniczy, biorąc pod uwagę jego uciąg, obciążenie pionowe, a także mocowanie za pomocą śrub lub innego systemu. Zgodnie z przyjętymi szacunkami, obciążenie haka powinno wynosić około 10% rzeczywistej masy lawety razem z samochodem. Jeśli planuje się częste przewożenie aut, warto wyposażyć się w specjalną wagę. Niemniej ważne jest mocowanie pojazdu na lawecie. Do tego celu używa się pasów mocujących z homologacją, które najlepiej nałożyć na każde koło samochodu. Każdorazowo trzeba też sprawdzić stan pasów oraz klamer zabezpieczających.