Jak transportować maszyny rolnicze po drogach publicznych?
Gdy zbliżają się żniwa, na drogach publicznych częściej widuje się pojazdy i maszyny rolnicze. Wielu kierowców zastanawia się, jakich zasad muszą przestrzegać rolnicy, by wspólne korzystanie z drogi było bezpieczne i komfortowe. Oczywiście obowiązują ich wszystkie przepisy ruchu drogowego, jednak dodatkowo muszą pamiętać o jeszcze kilku rzeczach. To zagadnienie poruszymy w dzisiejszym wpisie.
Pojazdy samojezdne
Rolnik wyjeżdżający na drogę pojazdem wolnobieżnym zobowiązany jest do poruszania się blisko prawej krawędzi drogi, by ułatwić wyprzedzanie szybszym pojazdom. Pojazd musi być wyraźnie oświetlony – nawet wtedy, gdy doczepiony jest do niego np. siewnik czy brona. Wszystkie elementy, które wychodzą za obrys maszyny, powinny być oznaczone biało-czerwoną taśmą lub tablicą z informacją o przewozie ładunku ponad gabarytowego. Pojazd nie może przekraczać wysokości 3,5 m oraz szerokości 3 m (w wyjątkowych sytuacjach rolnik posiadający pojazd szerszy - o szerokości do 3,5 - może ubiegać się o zezwolenie na przejazd do starosty). W przypadku jazdy kombajnem po drodze publicznej rolnik ma obowiązek zdemontować heder. Dopuszczalna prędkość ciągników na drogach publicznych to 21-30 km/h, a kombajnów, kosiarek, sieczkarni i pozostałych pojazdów rolniczych – do 25 km/h.
Przewóz maszyn
Odrębną kwestią jest transport maszyn rolniczych, które nie mogą poruszać się same, takich jak np. pługi, prasy belujące, czy agregaty. Przewóz maszyn zazwyczaj zlecany jest wyspecjalizowanym firmom, które dysponują odpowiednim sprzętem. Dana maszyna rolnicza powinna być podczas transportu zabezpieczona tak, by sama nie uległa uszkodzeniu, ale też nie stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Firma transportowa musi nie tylko dopilnować załadunku i zabezpieczenia maszyny, ale też dobrze zaplanować trasę przejazdu. Pod uwagę bierze się między innymi jego wysokość, szerokość i wagę oraz możliwości, jakie dają prowadzące do celu drogi. Jest to szczególnie ważne w przypadku transportu ponadgabarytowego.
Pojazd, służący do przewodu maszyn rolniczych powinien być wyposażony tak, by maksymalnie ułatwić ich załadunek i przewóz. Świetnie sprawdzają się samochody z zawieszeniem pneumatycznym oraz elektryczną wciągarką. Pojazd musi być też wyposażony w pasy, które pomogą unieruchomić przewożoną maszynę.