Zasady kierowania lawetą. Co mówią przepisy?
Kierowcy z prawem jazdy typu B mogą prowadzić auto z lekką przyczepą, także lawetą. Co znaczy “lekka przyczepa”? Nie może ona może przekroczyć wagi 750 kg i nie musi mieć hamulca najazdowego. Natomiast laweta razem z samochodem nie mogą ważyć więcej niż 4,25 t. Mówiąc o wadze pojazdów, cały czas mamy na myśli dopuszczalną masę całkowitą (DMC).
Jakie prawo jazdy na autolawetę lub cięższą lawetę?
W wypadku lawet niemieszczących się wagowo we wspomnianych parametrach kierowca potrzebuje prawa jazdy B+E. Autolawety traktowane są podobnie. Jeśli waga całego pojazdu nie przekracza 3,5 t, może nim śmiało kierować osoba z prawem jazdy B, jeżeli przekracza – B+E.
Kod 96 jest potrzebny, by prowadzić lawetę?
Dla osób, które nie chcą wyrabiać prawa jazdy B+E dobrym rozwiązaniem bywa się uzupełnienie prawa jazdy B o kod 96. Rozszerza on nieco dostępny kierowcy wybór lawet i autolawet. Posiadacze tego uzupełnienia mogą kierować zestawem pojazdów o następujących parametrach:
- samochód o wadze do 3,5 t laweta powyżej 750 kg;
- całość waży do 4,25 t;
- przyczepa (laweta) nie może być cięższa niż samochód.
O czym pamiętać prowadząc lawetę?
Oto garść faktów, o których musi pamiętać każdy kierujący lawetą:
- całkowita dopuszczalna masa pojazdu jest górną granicą wagi dla lawety razem z załadunkiem;
- kontrola drogowa weźmie pod uwagę nie tylko masę pojazdu czy prawo jazdy, ale też jak zabezpieczony jest ładunek i czy jest unieruchomiony;
- uprawnienia uzyskane w Polsce obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej;
- maksymalna dopuszczalna prędkość lawety lub autolawety to 80 km/h - obowiązuje ona na drogach ekspresowych;
- w wypadku dróg płatnych – jeśli masa lawety z pojazdem lub autolawety przekracza 3,5 t, jest ona traktowana jak samochód ciężarowy.